Niech stanie się światło w Twoim wnętrzu!

Jakie światło jest najlepsze?

Warto wiedzieć, że natężenie światła na metr kwadratowy można zmierzyć i jest wyrażane w luksach. W zależności od pomieszczenia są stosowane różne normy:

  • salon – 200-400,
  • łazienka – 300 – 600 oraz dodatkowe oświetlenie przy lustrze,
  • kuchnia – 400 oraz dodatkowe oświetlenie na blat czy miejsce pracy,
  • sypialnia – 120 – 200,
  • gabinet – 400-500.

W zależności od sposobu użytkowania pomieszczenia należy także wybrać temperaturę światła, która jest określana w Kelwinach. W miejscach do pracy najlepiej się sprawdzi oświetlenie neutralne 4000 K lub chłodne, czyli od 6000 K. Natomiast w pomieszczeniach mieszkalnych komfortowe będzie światło ciepłe o temperaturze od 2500 K – 35000 K.

Warto jednak wiedzieć, że najbardziej komfortowe dla człowieka jest oświetlenie naturalne. Dlatego w projektach Studio Organic można zauważyć tak duży nacisk na zastosowanie przeszkleń, które mają za zadanie wpuścić promienie słońca do środka. W ten sposób można zadbać o bliższy kontakt człowieka z naturą. Co jednak zrobić po zachodzie słońca i podczas pochmurnych dni?

Forma lampy ma znaczenie

Wiele osób decydując się na wybór danego oświetlenia, najbardziej zwraca uwagę na formę lampy, jej kolor czy rozmiar. Warto jednak sprawdzić, jakie strumień światła dzięki nim uzyskasz. Najczęściej można wyróżnić:

  • rozproszone

Światło rozproszone jest delikatniejsze, przez co pozwala na relaks. Można je uzyskać przez zastosowanie kulistego kształtu żarówki oraz odpowiednich kloszy. Takie oświetlenie jest popularnie stosowane w pomieszczeniach do komfortu, takich jak salon czy sypialnia. Natomiast warto wiedzieć, że światło rozproszone nie jest najlepsze do pracy czy czytania.

  • skupione

Można je uzyskać przez zastosowanie wąskich kloszy oraz żarówek.  Zazwyczaj jest stosowane przy lampach punktowych i oświetla niewielki obszar. 

Oprócz rodzaju światła warto wiedzieć, że forma lampy może również nadać ciekawy efekt świetlny. Papierowe klosze są znane z emitowania delikatnego oświetlenia, które jest bardzo relaksujące. Wybór sposobu oświetlenia ma duży wpływ na wygląd mieszkania i komfort domowników. Dlatego architekci w Studio Organic przykładają ogromną uwagę do tego, jakie lampy będą zastosowane. Dom ma być Twoim azylem i miejscem relaksu.

Nasze realizacje

Purista - Studio Organic, Aga Kobus, Grzegorz Goworek
Purista
Warszawa, 2020
Barcelona - Studio Organic, Aga Kobus, Grzegorz Goworek
Barcelona
Warszawa, 2019
L'harmonie - Studio Organic, Aga Kobus, Grzegorz Goworek
L’Harmonie
Warszawa, 2019
Der Garten - Studio Organic, Aga Kobus, Grzegorz Goworek
Der Garten
Monachium,  2019
Edge - Studio Organic, Aga Kobus, Grzegorz Goworek
Edge
Polska,  2012
Carbon - Studio Organic, Aga Kobus, Grzegorz Goworek
Vetiver
Warszawa,  2017
Moderna - Studio Organic, Aga Kobus, Grzegorz Goworek
Lykke
Warszawa,  2012
Hlonda - Studio Organic, Aga Kobus, Grzegorz Goworek
Hlonda
Warszawa,  2019

Podobne wpisy na Blogu

Jak wybrać najlepszego architekta wnętrz, który zaprojektuje apartament w Warszawie

Warszawa to miasto, które ma wiele do zaoferowania. Stolica Polski przyciąga turystów i mieszkańców swoją bogatą historią, pięknymi zabytkami, zielonymi parkami, kulturalnymi wydarzeniami oraz nowoczesnymi budynkami. Wiele osób pragnie mieszkać w centrum miasta, w pobliżu atrakcji, sklepów i restauracji, dlatego też apartamenty w Warszawie są bardzo popularne, a architekci zajmujący się ich projektowaniem mają wiele pracy.

Więcej

NAMI: miejski azyl nad oceanem

Ten apartament otula subtelnością, ciepłem i delikatnymi, harmonijnymi formami. Utrzymany w duchu Organic Shelter, jest jak pobliski ocean - potrafi w mgnieniu oka zmienić oblicze dzięki perfekcyjnie zaprojektowanym scenom świetlnym. Koi zmysły, pozwala odpocząć i daje poczucie bezpieczeństwa.

Więcej

Naturalne wnętrza apartamentów

Coraz więcej ludzi szuka sposobu na to, aby być bliżej natury. Wśród wnętrzarskich tendencji można zaobserwować trend na aranżacje ekologiczne, w których wykorzystuje się organiczne surowce. Wystrój inspirowany naturą może być przestrzenią, w której przyjemnie się funkcjonuje. Dowiedz się, jak mogą wyglądać naturalne wnętrza apartamentów.

Więcej

Wnętrza minimalistyczne – inspiracje

Minimalizm w mieszkaniu kojarzy się z nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzem. Jednak zaplanowanie takiej aranżacji dla wielu osób może być wyzwaniem. Zwłaszcza że w minimalizmie nie ma miejsca na przypadkowe elementy. Dowiedz się, na czym opiera się taki styl wystroju wnętrza.

Więcej